Personell fra både John McCain og Barack Obamas presidentkampanjer tatt i å gjøre tvilsomme redigeringer på Wikipedia
Målform: Bokmål - Dato: 27. august 2008 - Oppdater siden - Rediger artikkelen - Flere nyheter
USA: Journalister fra engelsk Wikinytt har avslørt at personell både fra John McCain og Barack Obamas presidentkampanjer har gjort tvilsomme redigeringer i artikler på Wikipedia.

- 15. aug. 2016: Presidentvalget i USA: Hillary har trukket seg
- 12. aug. 2016: Mitt Romney trekker seg fra valgkampen
- 12. aug. 2016: Pia Haraldsen nektes USA-visum
- 12. aug. 2016: Defensiv Obama i TV-duell
- 12. aug. 2016: Presidentvalget i USA: Clinton og Obama i ordkrig om Martin Luther King

Journalister fra engelske Wikinytt, Wikinews har gjennom en undersøkelse funnet ut at personell fra den amerikanske presidentvalgkampen 2008, både fra Barack Obamas og John McCains side, har gjort redigeringer i artikler på Wikipedia, noen av dem av tvilsom karater.
Mens Obamas ansatte ser ut til å være mer opptatt av å fjerne vandalisme, har McCains ansatte fjernet endel mindre flatterende informasjon fra artikler.

Foto: United States Congress
Redigeringene ble oppdaget ved hjelp av online verktøyet Wikiscanner. Wikinews fant IP-adressene til kampanjehovedkvarterene til Obama, Obama For America og McCain, mccain08hq.com. Disse ble kryssreferert med individuelle IP-adresser brukt til å redigere på Wikipedia tilbake til august i fjor for begge kapanjene.
En ansatt ved McCain's hovedkvarter fjernet et avsnitt fra artikkelen Xenophobia, hvor det stod at det i Nord-Amerika er en bølge av xenofobi (fremmedfrykt) overfor fargede mennesker, og at dette spesielt gjelder i USA. Senere ble også kritisk informasjon fjernet fra en artikkel om Liberty University (engelsk: Liberty University.)
Ansatte gjorde også redigeringer i artikler som favoriserte McCain, og som derfor kan ses på som partisk.

Foto: United States Congress
Obamas ansatte redigerte også på Wikipedia. En redigering var vandalisme mot Vanilla Ice (og mot en tidligere ansatt hos Obama), men dette ble fjernet umiddelbart fra den samme adressen. En annen redigering var også rettet mot en av Obamas egne ansatte, Adam Goldfarb. Senere redigeringer fra Obamas kontor ser ut til å bekjempe vandalisme, heller enn å skape det Obamas ansatte ser ikke ut til å ha gjort redigeringer som kan sies å ha vært til fordel for Obama.
Wikinews har gjennom eposter bedt begge kampanjenes om deres kommentarer, men har så langt ikke fått svar på dette.
- Kilder
- Wikipedia: Xenophobia Revision as of 11:45, 1 August 2008, av 12.47.124.18 (McCains kampanje) (1. august. 2008)
- Wikipedia: Aaron Goulette Revision as of 22:59, 27 June 2008, av 12.30.15.98 (McCains kampanje) (27. juni 2008)
- Wikipedia: Liberty University Revision as of 18:17, 2 November 2007, av 12.47.124.18 (McCain kampanje) (2. november 2007)
- Wikipedia: Liar Revision as of 16:21, 6 August 2007, av 208.116.214.67 (Obama kampanje) (6. august 2007)
- Wikipedia: Vanilla Ice Revision as of 16:32, 31 May 2007, av 208.116.214.66 (Obama kampanje) (31. mai 2007)
- my.barackobama.com: Adam Goldfarb, NJ Obama Staff (ingen dato)
Eksterne lenker
[rediger]- McCain Campaign edits on Wikipedia
- Obama campaign edits on Wikipedia
- McCain Campaign Wikipedia Edits via Wikiscanner
- Obama Campaign Wikipedia Edits Via Wikiscanner
![]() |
Denne nyhetssaken er en hel eller delvis oversettelse av «Staffs for US presidential candidates John McCain and Barack Obama caught making questionable edits to Wikipedia», fra Wikinytt på engelsk . |